Intervjuud

Kuidas tekivad ideed? Miks me loome? Mida me loome? Loe innustavaid intervjuusid.

Luuletaja ja näitleja Anne-Mai Tevahi: olen õnnelik, et saan just praegusel ajal tegeleda loomisega

Luuletaja ja näitleja Anne-Mai Tevahi on õppinud tänapäevases kiires maailmas aega maha võtma. Kaotama end pikkadesse jalutuskäikudesse, märkama asfaldile langenud puulehti, istuma pingil, et kirjutada üles kogu ilu ja valu, mida ta enda ümber märkab või mis temani muudmoodi jõuab. Ta on õppinud aega maha võtma ja jäädvustama seda tunnet, mis tema sees äkitselt tekib ja millest sünnivad soojad luuleread või mõtted järgmise näidendi jaoks. Ta on õppinud looma segajateta.

Kunstnik Kadi Mõttus: kõige paremad ideed tulevad õhtul enne magamajäämist või bussiga sõites

Kuigi Joonisloomad OÜ omanik Kadi Mõttus on üks neist andekatest kunstnikest, kes hakkas joonistama enne kui rääkima, tunnistab ta, et kui lähedastelt poleks tulnud tõuget kunstiga tõsisemalt tegelema hakata, poleks ta kindlasti sealmaal, kus ta praegu on. Kui toetus ja seljatagune on olemas, annab see indu ja julgust edasi tegutseda.

Merilin Mandel “Jess, lapsed!” Instagrami lehe loomisest: kopp oli lihtsalt nii ees!

Aastaid lasteaiaõpetajana töötanud ja nüüd Tallinna Ülikoolis kasvatusteaduseid ja Inglismaal Bristoli ülikoolis kasvatuspsühholoogiat õppiv Merilin Mandel on võtnud oma südameasjaks infomürasse uppunud väsinud lapsevanemate harimise, kirjutades enda loodud Instagrami kontol “Jess, lapsed!” lühidalt ja konkreetselt laste emotsionaalsest ja sotsiaalsest arengust.

Jooksuentusiast ja väikeettevõtja Gätly Valge: alles viienda lapse kõrvalt hakkasin äkki väga palju võimalusi nägema

Väikeettevõtjast viie lapse ema Gätly Valge korraldab läbi oma ettevõtte Jooksonlahe OÜ väljakutseid, millega kaasab iga päev sadu Eesti inimesi viit kilomeetrit jooksma või kõndima. Ta on täiskohaga ema ja täiskohaga ettevõtja, kes üritab iga päev leida tasakaalu nende kahe rolli vahel. See ei ole sugugi kerge, kuid hea tahtmise korral täiesti võimalik.

IT-maailmast kunstimaailma sisenenud galerist Daisy Inslermann: ei tohi alla anda enne, kui leiad selle oma asja

Daisy Inslermann kohtus paar aastat tagasi töö käigus Fahle galerii galeristi Meelis Tammemägiga ning nende vahel tekkis kohe säde. Armastusest teineteise ja kunsti vastu hakkas neis mõlemas ajapikku kasvama soov luua ühine galerii. See unistus ongi nüüd täitunud  juba mitu kuud tegutseb Solarise keskuse lõunatiivas nende asutatud galerii, mille eesmärk on tõsta pjedestaalile kaasaegne maalikunst.

Näitleja Karolin Jürise: annan endast kõik, mis mul praegu anda on

Kas ja kuidas on näitlejal võimalik teatrist eemale saada? Mis julgustab noort inimest minema õhtust õhtusse võõra ja suure publikumi ette? Milles peitub teatri võlu? Sellest kõigest ja paljust muust rääkisime näitleja Karolin Jürisega.

Kunstnik ja DJ Tarrvi Laamann: mul peab kõigeks olema õige vaib

Mõned inimesed joonistavad kurbust, mõned tööd on kantud vihast. Kunstnik Tarrvi Laamanni loomingust õhkub aga elurõõmu, vabadust ja piirideta olekut. Tegu on loomingulise natuuriga, kes vajab maalimiseks muusat ja muusikat. Kõigeks peab olema õige vaib, kordab ta ühtaina, et kui see on paigast, siis midagi uut luua tal ei õnnestu.

Ajakirjanik Anna Teele Orav: ajakirjandus on vahva looming läbi konkreetsuse

Vahel võib juhtuda, et täiskasvanuks saades lapsepõlveunistused tegelikult ei toimi ega sobi. Nii oli Anna Teele Oravaga, kelle eluaegne unistus saada näitlejaks lagunes mõne aasta eest koost. Tänaseks on ta leidnud oma väljundi ajakirjanduse näol. Tegu on noore ja andeka Eesti Päevalehe ajakirjanikuga, kes on viimase aasta jooksul avalikkuseni toonud palju konfliktseid ja olulisi teemasid.

Koomiksikunstnik Veiko Tammjärv: mingi loominguline kood peab olema kaasa sündinud

Vahel võib sündida midagi täiesti uut ja teistsugust ka ühe pealtnäha tavalise filmiõhtu järel. Graafiline disainer ja koomiksikunstnik Veiko Tammjärv vaatas mõni aasta tagasi vendade Strugatskite samanimelise romaani põhjal tehtud kultusfilmi “”Hukkunud Alpinisti” hotell” ja vaimustus operaatori tööst ning filmi läbivast noir’i õhustikust ja salapärast niivõrd, et asus kuulsat teost koomiksiks tegema. Viimase aasta jooksul on ta koomikseid joonistanud igal pool, nii rongis, lennukis, kodus laua taga, diivanil, tööl lõunapausil, kohvikus, autos. Kõikjal, kus parajasti võimalust ja aega on olnud. Nüüd ongi koomiksiraamat valmis saanud ja ootab Hooandjas toetajaid.

Mirjel Reitsnik: mul on kuidagi selline füüsiline vajadus luua

Kunstnik ja viie lapse ema Mirjel Reitsnik on teinud aastakümneid näo-, keha- ja seinamaalinguid. Teda paelub küsimus, miks me loome. Ilmselt on põhjuseks tungiv vajadus seda maailma oma käe järgi paremaks muuta, kusjuures suurim tasu selle eest on kliendi rahulolu. “Selles mõttes ei erine ma kuidagi teistest loomeinimestest,” märgib ta. “Ja käib minugagi kaasas boheemlaslik eluviis ja perioodid, millal värvikott rõõmsalt nurgas tolmu kogub.”

Podcast’i “Armastusest” saatejuht Elina Naan: kui sa teed neid asju, mis ei ole mõeldud sulle tegemiseks, siis elu annab sellest kuidagi märku

Kuu Ruumi looja ja luulekogu “Lukuga päevik” autor Elina Naan on koos näitleja Veiko Tubinaga viimasel kahel aastal salvestanud kümneid ja kümneid tunde vestlusi armastusest, mis võib saja aasta pärast olla kuldaväärt materjal ajaloolastele. Nad on võtnud missiooniks kõnelda sellest suurest ebamäärasest tundest, mis on kõikjal meie ümber, kuid millest tegelikult kuigi avameelselt ei räägita.

Illustraator ja disainer Getter Tiivits: hingega tehtud asju pannakse tähele

Illustraator ja disainer Getter Tiivits võttis gümnaasiumi ajal oma õpetaja halvustavaid sõnu tema tööde kohta niivõrd hinge, et loobus mõneks ajaks täielikult joonistamisest. Nüüd, aastaid hiljem teenib ta sellega elatist.

Ööfotograafe võlub ööde salapära ja vaikus

Kui enamus inimesi veedab pimeda aja koduseinte vahel, siis ööfotograafid ootavad pimedat, et siis kodust välja minna ning tähti, virmalisi ja öist maastikut kaamerasse püüda. Loovgraaf uuris kahelt ööfotograafilt, miks on öö parem päevast.

Tortide valmistaja Kädi Kreisberg: kui keegi oleks mulle neli aastat tagasi öelnud, et hakkan selliseid torte tegema, oleksin kõhutäie naernud

Nii nagu paljudel värsketel emadel, oli ka Kädi Kreisbergil (30) beebi tõttu rohkesti unetuid ja nutuseid öid. Need ööd veetis ta tihtipeale Instagramis, kus hakkas aina enam märkama põnevaid tortide valmistamise videoid. Need võlusid teda niivõrd, et varsti kulus juba iga vaba hetk nende vaatamisele. Ei läinud kaua, kui endisest hambaarsti assistendist ja mitte kuigi suurest magusasõbrast sai samuti kirglik tortide valmistaja.

Banaanileivaärist mööbli tuunimise ja T-särkide disainimiseni: “Väikeste lastega kodusolek on selle kõik võimalikuks teinud”

Varem õpetajana töötanud Helena Saavik (28) ajas esimese lapse kõrvalt banaanileivaäri ning leidis teise lapse kõrvalt vana mööbli tuunimise, mida ta nüüd suure kirega teeb. Mõtted ja ideed tal aga juba otsa ei saa. Nii nagu paljud kodused emad, unistab ka tema sellest, et ei peaks enam palgatööle naasma.

Ristsõnameister Tarmo Tuule: kõige rohkem meeldib mulle ristsõnu koostada võrkkiiges

“Kurat seda teab! Või jumal,” vastab ristsõnameister, lauamängude looja ja lastekirjanik Tarmo Tuule (46) küsimusele, miks ta loob. Kui tal mõte kinni jookseb, läheb ta metsa jalutama ja naaseb peaaegu alati uute ideedega. Vahel uurib ta hoopis luubiga sipelgaid, jälgib mesilasi või öist tähistaevast. See kõik inspireerib teda. Loodus ja ei midagi muud.

MUHOOVi asutaja: olen Eesti turul näinud palju huvitavaid ideid, millel on suuremast edust puudu vaid disaineri puudutus

Katheriin Liibertil(28) ja tema sõbrannadel tuli aastaid tagasi idee teha pusad oma kodukoha nimega. Inspiratsiooni said nad Kopli Vintaaži pusadest. Nii ostsid nad H&M’ist täiesti tavalised mustad pusad ja lasid neile trükikojas oma kodukoha nime peale trükkida. Ettepaneku hakata selliseid pusasid tootma, tegi Katheriinile mõni aeg hiljem Mihkel Ambre (35), kes ideest kohe vaimustus. Nüüdseks on nad juba kaks ja pool aastat vedanud ettevõtet MUHOOV ja peas küpsevad uued ideed, kuidas edasi minna.

Blogija Henry Jakobson: minu loovus vajab seda, et keegi mind kiidaks

Kuidas saab paks mees hakkama kolme lapse ja aastaid magamata naisega? Nii kirjutab enda kohta tuntud blogija Henry Jakobson (39), kelle blogil “a mida henry teeb?” on tuhandeid jälgijaid. Ta ei salgagi, et teda kannustavad kiitused. Ja kui ta tunneb, et piltlikult öeldes kütus otsakorrale hakkab saama, loob ta ise jälgijatele võimalusi teda kiita. See aitab, sest kuigi ta teeb pealtnäha unistuste tööd – kirjutab lõbusaid seiku oma pereelust ja kõigil on lõbus –, ei ole see alati kerge.

Anna Lutter: mulle väga meeldivad tagasilöögid, sest need kõik on mind edasi viinud

Käsitööentusiast ja elustiiliettevõtja Anna Lutter (28) kasvatab kaht poega, kavandab ja õmbleb sisustuselemente, koolitab teisi käsitööhuvilisi, õpetab koolis käsitööd ja kodundust ning blogib. Ühesõnaga, tegeleb kõige sellega, mis talle südamelähedane. Anna innustab teisigi oma unistuste poole püüdlema, kuigi tihti öeldakse talle selle peale, et mis tal viga öelda, tal on ju kõik olemas. Ent ka tema on kuskilt alustanud ja kõvasti tööd teinud, et jõuda oma unistusteni.

Üle 40 aasta keraamikuna töötanud Kadri Kaerma: valiksin ka praegu selle ameti

Keraamik Kadri Kaerma (60) on tuntud nii Eestis kui ka mujal maailmas oma värvilise dekoratiivkeraamika poolest. Tema loodud vibalik kass sündis aastakümneid tagasi täiesti juhuslikult, kui masinast välja voolanud savitükk kassi meenutas. Alguses olid kassikujulised vaasid ja nõud sinised, seejärel tulid erinevad värvid ja uued materjalid. Kuigi Kadri on keraamikat teinud üle 40 aasta, ei ilmuta ta ainsamatki väsimusmärki, vaid teeb seda endiselt õhinaga.

Viis kuud ja üle 150 akvarellimaali. Miks võttis talupidajast kolme lapse ema Moonika Luhamaa eesmärgiks iga päev maalida?

Kolme väikse lapse ema Moonika Luhamaa (31) peab Mulgimaal talu vabapidamisel kanade, kolmekümnepealise lambakarja, suure aiamaa ja hiiglaslike lillepeenardega ning kajastab taluelu ka sotsiaalmeedias. Tegemist rohkem kui küll, ent see pole siiski veel kõik. Viis kuud tagasi esitas ta endale väljakutse teha iga päev üks akvarellimaal ning praeguseks on tal arhiivikarpi kogunenud juba üle 150 töö.

Õpilasfirma konkurssi võitjad: tegelesime oma firmaga nii öösel kui ka koolitundides

Õpilasfirmade konkurssi võitnud Tallinna 21. kooli gümnasistid Kaisa Kumpas (18), Oliver Sild (18), Lisett Sigur (17), Lotta-Lorette Kalmaru (18) ja Karl-Juhan Kangur (18) kaalusid kõiksugu ideid enne, kui jõudsid juhtmevabade disainvalgustiteni. Idee hakata laualampe tootma tekkis ettevõtte tootearendusjuhil Oliveril täiesti juhuslikult arvutimängu mängides, nimi ettevõttele sähvatas noortele pähe aga sõnaraamatut lehitsedes.

Koomiksijoonistaja Anu Soojärv: viis minutit trammipeatuses või poejärjekorras võib viia väga toreda joonistuseni

Muuseumitöötaja Anu Soojärv (37) haaras paar aastat tagasi pärast pikka joonistamispausi taas pliiatsi, leidis endas uue hoo ja kire ning joonistab nüüd ajaviiteks lõbusaid omanäolisi koomikseid.

Annika Kiidron: lihtsalt tegemise pärast pole küll mõtet midagi siia ilma juurde luua

Moeuurija ja -looja Annika Kiidron julgeb raamidest välja mõelda ja suurelt unistada. Riided, mida tuleb vaadata 3D-prillidega? Miks mitte! Vanadest turvavöödest rõivakollektsioon? Pole probleemi! Tulevikus tahaks ta veel kümne meetri pikkused modellid Emajõele kõndima panna ja leiutada kombinesooni, mis aitaks kaelast allapoole halvatutel iseseisvalt liikuda.

Kunstnik Liis Koger: neid kommentaare, et seda oskab iga laps teha, tuleb süle ja seljaga

Abstraktset kunsti viljelev kunstnik Liis Koger (30) ütleb, et kui tahta tänapäeval kunsti tehes ära elada, tuleb end intensiivselt reklaamida ja mitte selle pärast häbi tunda.

Eesti saunakultuuri edendajad: tahame, et Eesti saunad oleks sama kuulsad kui Skype

Ettevõtlikud elukaaslased Anni Oviir (30) ja Adam Rang (33) jõudsid ühes spordiklubi saunas istudes arusaamale, et eestlased on oma saunakultuurist kõnelemisel liiga tagasihoidlikud. Ei läinud kaua, kui nad lõid ettevõtte, mis pühendub Eesti saunatraditsioonide tutvustamisele ja saunariigi kuvandi loomisele.

“Karmoškaaabitsa” autor, õpetaja ja helilooja Matis Leima: soovitan vahel kuulata ka sellist muusikat, mida me eriti ei armasta või suisa vihkame

Muusik ja helilooja Matis Leima (28) leidis tosin aastat tagasi enda jaoks seto kultuuri ning ühes sellega uue lemmikpilli karmoška. Nüüdseks on ta välja andnud karmoškaõpiku, mille järgi võib pilli mängimise selgeks saada igaüks. Kui karmoškamuusikaga on tal jalad põhjas, siis muu muusika osas ta alles kastab varvast vette. Teda huvitab küsimus, miks me peame üht muusikat teisest paremaks ja miks me ei viitsi tihti muusikasse süveneda.

AW stuffi sõnasepp Janno Pikkat: kõige paremad mõtted tulevad duši all ja magades

Koomiksisarja AW stuffi looja, eestvedaja ja tekstide kirjutaja Janno Pikkat (33) tunnistab, et kui bussis on ainult üks vaba koht ja see on tema kõrval, siis enne seistakse kas või pool tundi püsti kui tema kõrvale istutakse. Olukord elust enesest, mis sai ka pisut teisel moel koomiksisse pandud. Just sellistest elulistest olukordadest tuntud kommiksisari kõnelebki ja sellepärast see nii popp ongi. Janno Pikkat kirjutab, Maari Soekov joonistab.

Kunstnik Ursula Aavasalu: aina vähem nähakse pilvedes loomi

Mõni vaatab keraamik ja kunstnik Ursula Aavasalu (44) töid ja imestab, mis aineid ta küll tarbib. Aavasalule teeb see muidugi nalja, sest ta ei tarbi isegi alkoholi mitte. „Mis siis veel juhtuks, kui ma aineid tarbiks!“

Näitekirjanik: tavaliselt ma lihtsalt alustan kirjutamist ega tea ise ka, mis sealt välja tuleb

Näitekirjanik, lavastaja ja näitleja Janno Puusepp (34) otsis välja oma viimaste aastate lühikirjutised ja jagab neid nüüd populaarses Facebooki grupis Karantiiniklubi. Ja rahvale meeldivad need! On ju huumor teretulnud, eriti kriisi ajal.

Iseõppinud toidublogija kogub inspiratsiooni sarjadest ja raamatutest

Toidublogija Getter Madison (29) usub, et kui midagi väga tahta, siis on kõik võimalik. Toidublogijana on ta korraga kokk, fotograaf, stilist ja turundaja ning kõike seda on ta õppinud omal käel.

Pagerri juht: täiesti uuendusliku ideega alustamine nõuab palju julgust

Eesti suurima äriideede konkursi “Ajujaht” võitis sel aastal idufirma Pagerr. Ettevõtte asutaja ja tegevjuht Rudolf-Gustav Hanni (23) unistab suurelt ja loodab tulevikus üle maailma vähendada trükitööstuste paberi kasutamist.

Noored ehtemeistrid: meie missioon on tuua loodust inimestele lähemale

Tallinna Kuristiku gümnaasiumi õpilased Jessica Carita Tepper (18), Romy Nõulik (19) ja Maria-Lisett Allak (18) veavad õpilasfirmat Homme, et läbi ehete anda edasi Eestimaa looduse ilu.

Scroll Up