Plastiliinikujude looja Ralf Grünberg: unistan suurelt ja palju
“Miks sa lood?”
“Loon, sest see on rahustav. Saan oma mõtteid mõelda ja lugusid peas välja mõelda. Mul on enda mõtetes iga kujuga seoses mingi väljamõeldud lugu, seda ma teistele ei räägi.”
Suure-Jaani kooli kuuenda klassi õpilane Ralf Grünberg (12) teeb plastiliinist värvilisi kujukesi, mida on kokku kogunenud juba ümmarguselt 150 ja mis praegu on rändnäitusel. Samal ajal käib ta keraamikaringis, et minna millalgi üle savist voolimisele ja seejärel teha juba oma esimene pronkskuju. Ta julgeb unistada suurelt, vahel sellestki, et temast saab ühel päeval skulptor.
Kui ma mõnda aega tagasi Ralfi töid Instagramis märkasin, meenus mulle, et olen näinud teda televiisorist. See oli möödunud aastal, kui ta ETV saates “Ringvaade” oma plastiliinikujude kollektsiooni tutvustas ja ka Marko Reikopist kuju voolis. Tabasin end mõttelt, kui tore see on, et nii noor poiss jätkuvalt nõnda aktiivselt oma hobiga tegeleb. Ja mul tekkis huvi, kuidas vastab üks 12-aastane küsimustele, kust tal ideed tulevad ja miks ta loob.
Rõõmustan, kui saan ägeda kujuga hakkama ja keegi kiidab mind. Head meelt teeb ka see, kui keegi minuga koos voolida tahab.
Kurvastan, kui plastiliin saab järsku otsa või mõni kuju, millega olen palju vaeva näinud, katki läheb. Mulle ei meeldi eriti ka kiirustamine.
Ärritun, kui… ma ei ärritugi.
***
Millal sa hakkasid plastiliinist voolima?
Olen voolinud juba väga väikesest peale, niikaua kui mäletan. Kindlasti andis esimese plastiliinitüki mulle mu ema, kes on mu suurim fänn!
Miks sa just plastiliini juurde oled jäänud? On ju veel nii palju võimalusi, mida teha võiks!
Mulle meeldib plastiliin, sest seda on lihtne vormida ja kujude tegemine ei võta kaua aega. Plastiliini on ka igasugust värvi. Ainuke probleem on kujukeste säilitamine. Soojaga lähevad nad pehmeks ja külmaga lagunevad laiali. Mulle meeldib veel väga savist voolida. Käin Viljandi Kunstikoolis keraamikaringis, et ühel päeval savi peale üle minna. Tahaksin proovida pronkskuju teha.
Tead ka, millist?
Tahaksin teha suurte sarvedega kaljukitse pead.
Miks just kaljukitse?
Sest see oleks mulle väga keeruline ja raske väljakutse. Tundub võimas loom oma suurte sarvedega!
Unistad sa tihti?
Unistan väga suurelt ja palju.
Sa oled ilmselt väga elava fantaasiaga poiss.
Arvan, et olen hea fantaasiaga. Seni ei ole mul mõtetest puudu tulnud.
Kuidas sul tekivad ideed, mida või keda sa järgmisena voolid?
Saan mõtteid igalt poolt enda ümbrusest, nii loodusest, piltidelt, filmidest kui ka videodest või tuleb endal järsku mingi hea mõte pähe. Vahel ütlevad sõbrad ja tuttavad, mida voolida võiksin.
Kas sul tekivad ideed pigem ootamatult või küpsevad pikemalt peas?
Pigem ootamatult. Mulle meeldib kuju kohe valmis teha. Vahel võtan plastiliinitüki kätte ja lihtsalt hakkan tegema. Ise ka alguses ei tea, mida teen. Ühel hetkel on käes ümmargune pall, teisel juba näiteks hiigelsuur lohe.
Kas sa märgid oma ideid ka kuhugi üles?
Ei märgi, sest kui mul mõte tuleb, pean selle kohe ära tegema.
Räägi palun pisut sellest hiiglaslikust kujust, mis on pildil.
See suur must kuju on ühest mängust, mille nimi on “Puppet”. Olin kodus ja tahtsin vanemaid üllatada, et teen vahelduseks midagi suuremat. Kuna kõik muud värvid olid otsas ja kodus oli ainult musta värvi plastiliini, siis sündiski selline tegelane. Peaaegu minupikkune ja natuke hirmus ka. Tegin seda kuus päeva ja täiteks oli hõbepaber. Kahjuks on praegu sellest alles vaid pea. Peale selle kuju valmistamist hakkasingi tegema ka suuremaid asju, nagu see kass, lohe ja nõid.
Kes on su eeskujud?
Eestist on Tauno Kangro. Instagramis on ka väga lahedaid keraamikuid ja kujude tegijaid.
Kas sa saadki inspiratsiooni peamiselt Instagramist?
Enamasti jah.
Kui tihti sa voolid ja kui kaua üldse ühe kujukese tegemiseks aega kulub?
Voolin iga päev ja ühe kuju tegemine võtab aega kümme minutit kuni paar päeva. Oleneb suurusest ja detailidest. Üht rebasepead tegin kaks päeva, sest sellele oli vaja üle seitsmesaja plastiliinikarva kinnitada.
Kujutan ette, et selleks peab palju kannatust olema.
Arvan, et olen väga kannatlik.
Kuidas klassikaaslased su hobisse suhtuvad?
Väga hästi. Sõbrad käivad külas ja tihti voolime koos. Nad on harjunud, et minu kodus on igal pool plastiliini.
Sul on juba märkimisväärne kogu plastiliinist kujukesi, mis neist edasi saab?
Püüan neid võimalikult kaua säilitada. Teen kõikidest kujudest pildid ja panen need albumisse. Kui mõni katki läheb, saab sellest mõne teise kuju teha.
Mida sa soovitaksid neile, kes tahaksid samuti plastiliinist voolida, aga ei tea, millest alustada?
Ostke plastiliin, mis õhu käes ei kivistu. Siis saab järgmisel päeval kuju edasi teha. Muretsege voolimisvahendid, millega saab rullida, auke teha ja lõigata. Viimaks laske fantaasial lennata!
Mida tähendab sinu jaoks loomingulisus?
Voolides saan ma teha seda, mida ma ise tahan. Keegi ei ütle, mida või kuidas tegema peab. Kõik tuleb enda seest. Kõik on vaba.
Miks sa lood?
Loon, sest see on rahustav. Saan oma mõtteid mõelda ja lugusid peas välja mõelda. Mul on enda mõtetes iga kujuga seoses mingi väljamõeldud lugu, seda ma teistele ei räägi.
Ralf elab Viljandimaal ja käib Suure-Jaani kooli kuuendas klassis. Tema lemmikõppeaineteks on ajalugu, loodusõpetus ja muusika, ehkki kunstiõpetus meeldib talle ka. Voolimist peab ta rahustavaks loominguliseks tegevuseks. Väga palju on ta õppinud omal käel ise katsetades ja pisut ka Youtube’ist. Detailide ühendamiseks kasutab ta tavalisi hambatikke, kuid tal on olemas ka spetsiaalne abivahendite komplekt. Hetkel on tema kujud Põlvamaa lasteraamatukogudes rändnäitusel. Lisaks kunstihuvile tegeleb Ralf ka vibulaskmisega. Mullu tuli ta maastikuvibu Euroopa meistriks 2019 Hollandis (CMLB vibuklass) ja Eesti meistriks 2019 (vibuklass CMLB).
1 Comment
Join the discussion and tell us your opinion.
Andekas tubli noormees! Vahva on näha, kui keegi oma andel nii voolata laseb. Kujud on põneva lahendusega, toredalt värvilised. Põnevad fantaasiad. Jätkuvalt indu! Kindlasti jõuad omas rahulikus tempos ka teiste materjalide juurde. See on tark tegu, et ei hakka kiirustama. Närvi pole vaja minna. (siis on parem korraks käest panna…)