Hele-Mall Järve nukunäitus

Pikalt muusikaõpetajana töötanud ja mitme muusikaõpiku kaasautor Hele-Mall Järv asus rahvariietes nukke koguma 1999. aastal, kui viienda ja kuuenda klassi muusikatundides tuli käsitlemisele rahvaste muusika teema.

Hele-Mall on 4., 5. ja 6. klassi muusikaõpikute üks autoritest ja oma tundides soovis ta lastele tutvustada ka muid põnevaid teadmisi eri rahvaste kohta. Selleks kogus ta huvitavaid fakte rahvuslindude ja loomade kohta ning püüdis leida infot rahvarõivaste kohta. Tollal ei olnud veel kõigil internetti ja infot pidi raamatutest otsima. Siis tekkiski mõte, et rahvariideid oleks ju tore näidata nukkude seljas, lapsed ikka tahavad asju katsuda.

Esimesed nukud olid lapi rahvariietes. Need leidis Hele-Mall ühest Nõmmel asuvast kasutatud riiete poest. Nii saigi alguse tema huvi nukkude kogumise vastu. Ta ostis välisreisidelt nukke ja kui abikaasa komandeeringus käis, tõi temagi nukke kaasa. Ka sõbrad olid kaasatud – kui kuskil keegi mõnda nukku nägi, osteti see kohe kaasa.

Kuna muusikatundide jaoks oli vaja Euroopa riikide rahvariietes nukke, siis neid ta peamiselt koguski. Kokku on tal üle 80 nuku, millest eksootilisemad on vast Hiina ja Jaapani nukud. Ja seda võib ta kinnitada, et õpilaste jaoks olid muusikatunnid kohe palju põnevamad!

Hele-Mall Järve nukukollektsioon

Praegu Hele-Mall enam õpetajana ei tööta, kuid nukukollektsioon on tal alles ja loodetavasti saab varsti ka kodus klaasriiulil vääriliselt eksponeeritud, nagu ta ammu unistanud on.