Näitekirjanik: tavaliselt ma lihtsalt alustan kirjutamist ega tea ise ka, mis sealt välja tuleb

Näitekirjanik, lavastaja ja näitleja Janno Puusepp (34) otsis välja oma viimaste aastate lühikirjutised ja jagab neid nüüd populaarses Facebooki grupis Karantiiniklubi. Ja rahvale meeldivad need! On ju huumor teretulnud, eriti kriisi ajal.

Jannol on arvuti kogu aeg lahti, et äkki nüüd tuleb mõte… Pildi autor: Silja Viljak

***

Janno, lõbustad oma minutikirjutistega rahvast, ja kutsusid üles ka teisi minut aega kirjutama. Miks just minutikirjutis?

Mulle tundub jah, et see minutikirjutamine on hakanud levima. Alguses panin ühe kirjutise katsetuseks ja kuna see sai positiivse tagasiside, panin veel teise ja kolmanda ja nii ta läks. On tõesti hästi peale läinud. Minutikirjutis sellepärast, et käisin Marite Butkaite dramatiseerimise koolitusel ja see oli selline soojendusharjutus, mis tegi meeled lahti. Sealt hakkas see oma elu elama ja muutus selliseks, nagu on. 

Sinu loomingut on kommentaarides kiidetud ja küsitud, kas kavatsed ka raamatu välja anda. On sul selline plaan?

Plaan on küll selline. Tahaksin välja anda minutikirjutiste ja siis veel ühe näidendite raamatu. Äkki jõuab isegi mingisuguse romaani kirjutada järgmise aasta veebruariks (romaanivõistluse tähtajaks – toim). Aga eks näis, kas ma viitsin või kas tunne tuleb peale.

Seoses selle viitsimisega. Kas sul on mõni päev selline tunne, et kohe üldse ei viitsi midagi teha? Ei viitsi mõelda, kirjutada, kohe mitte midagi ei viitsi teha.

Absoluutselt! Väga tihti on nii. Aga tavaliselt pean õhtul kuhugi näidendiproovi minema ja enne selleks ette valmistuma. See nagu motiveerib. Praegu on aga selline natuke kaos. Üldiselt on mul Word kogu aeg lahti ja iga päev üritan ikka midagi kirjutada.

Mida sa kaose all mõtled?

Palju raskem on end üles ajada ja sundida end kirjutama. Kuidagi sellist rutiini pole. Tavaliselt ajan end hommikul püsti, siis töötan, söön ja põrutan kuhugi proovi. Õhtul veel töötan ja kirjutan.

Samas on praegu rohkem aega, et kirjutada.

Põhimõtteliselt on küll, aga vahepeal on laiskus ka. (Naerab.)

Kust sa inspiratsiooni saad, kui kuskil väga käia ei tohi? Või toas tuleb peale?

Mul tuleb seda inspiratsiooni täiesti erinevatest kohtadest. Unenägudest või millestki, mida loen, näen või mõtlen. Mul sellist kindlat kohta ei ole. Vahel tuleb lihtsalt mõttevälgatusena. Muidu elan maal ja saan väljas käia küll, kui tahan. Aga üldiselt tegelen ma praegu tellimustöödega, mis suveks ja sügiseks on vaja seoses näidenditega valmis saada.

Suvel tuleb siis järgmine näidend välja?

Jah, kui kõik hästi läheb. See tähendab, kui valitsus lubab, siis suvel peaks suur suvetükk välja tulema ja etendused toimuksid Nõo alevikus Nõo kiriku juures. Praegu mängin koos Anne-Mai Tevahiga enda kirjutatud tükis nimega „Leivi“. Viimasel ajal mängin ise siiski harva. Mulle meeldib rohkem lavastada ja kirjutada.

Janno mängib etenduses “Leivi” teater Must JaAm esituses. Pildi autor: Tiina Tasa

Miks sa teed seda, mida sa teed?

Mulle meeldivad lood ja mulle meeldib neid lugusid ise läbi elada. Sellepärast teen ka teatrit. Tavaliselt ma lihtsalt alustan kirjutamist ega tea ise ka, mis sealt välja tuleb. Tean enam-vähem, kuhu ma jõuda tahan ja veel mingeid elemente, mis kindlasti loos sees peaksid olema, aga mitte enamat. Olen suure osa oma elust näidelnud ja seetõttu elan kirjutades ka kohe sellesse maailma ja tegelastesse sisse ja naudin. Elan mingisugust lugu läbi nii öelda.

Oled sa mõne oma kirjutise või rolli üle kohe väga uhke?

Eks ma olen kõigi nende asjade üle uhke, mis on hästi välja tulnud. (Naerab.) Mul kipub lavastuste ja kirjutistega olema nii, et need on mu jaoks huvitavamad siis, kui ma neid parajasti teen. Kui ma need valmis saan, siis nad ei ole enam nii huvitavad ja ma unustan nad ära või lähevad need oma elu elama.

Palju raskem on end üles ajada ja sundida end kirjutama. Kuidagi sellist rutiini pole.

Naudid siis tegemisprotsessi ennast?

Jah.

On sul mõni unistuste projekt? Midagi, mida kindlasti tahad veel ära teha?

Mul on neid päris palju. Tahaksin muusikali teha, romaani kirjutada, kuuldemängu teha, filmistsenaariumi kirjutada ja siis veel erinevates žanrites etendusi lavastada.

Palju unistusi!

Siuke ma olen. (Naerab.)

Mis on minutikirjutamine?

  • Pane aeg ehk 60 sekundit käima
  • Lihtsalt kirjuta ükskõik mida
  • Leia kaks-kolm sellist hetke päevas

Janno Puusepp on näitekirjanik, luuletaja, lavastaja, koomik, näitleja ning MTÜ VILDE TEATER ja MTÜ Must JaAm juhatuse liige. 2015. aastal asutas ta koos luuletaja ja näitleja Anne-Mai Tevahiga loomingulise ühenduse “Must JaAm”.

Share your thoughts