Üks aste korraga

Väikeste sammudega suurte eesmärkide poole — tähendab palju võita ja vähe kaotada. (Johann Gottfried Seume (1763-1810), saksa kirjanik ja publitsist)

Enamasti võtavad head asjad aega, ent kärsitus on lihtne tekkima. Kui tuleme mõnele heale ideele või jõuame arusaamale, mida oma elus muuta, siis võime tahta kõike ja KOHE ja kiiresti. Aga samal ajal tahame ka, et täidaksime oma eesmärke ja viiksime ideid ellu võimalikult hästi. Ükskõik, mis on meie suuremad eesmärgid – kas soovime end mõnes vallas harida, midagi juurde õppida, saada oma ala parimaks või paremaks inimeseks, lapsevanemaks – kõik võtab aega. Ka hea ideeni jõudmine võtab aega. Selliseni, mis muudab enda ja oma lähedaste elu paremaks või mis teeb maailma pisut paremaks paigaks.

Oma eesmärkide ja unistuste poole püüdlemine on maraton, mitte sprint. Vahepeal tunneme väsimust, tüdimust, sest eesmärk tundub kauge kui Kuu. Ent lähme ikka edasi. Üks samm korraga, komistades ja jälle tõustes, väiksemateks eesmärkideks järgmise kilomeetri läbimine või joogipunktini jõudmine. Lühiajalised sihid aitavad pikaajalisi eesmärke täita, fookust hoida. Ka nende saavutamisel vabaneb palju dopamiini, tunneme end hästi ja seeläbi on motivatsiooni suurema eesmärgi nimel edasi tegutseda.

Laskem oma suurematel eesmärkidel kasvada ja areneda, kujundagem neid ja hoolitsegem nende eest, nii nagu endagi eest seda tegema peaksime. Iga väiksemat eesmärki võtkem aga kui osa õppimisprotsessist ja avastusretkest. Ja olgem tänulikud, kui oleme jälle aste kõrgemal.

Aga mis siis, kui ei olegi selliseid suuremaid eesmärke, millest muudkui kõneldakse. Kui tunneme segadust ja tühjust? Mina olen nii tundnud. Üks võimalus on sel juhul proovida võimalikult palju asju, et välistada enda jaoks need tegevused, mis ei tekita head tunnet või mille nimel ei teki soovi pingutada. Veel üks võimalus on mõelda, milline inimene ma olla tahaksin. Kas mulle meeldib näiteks teisi inimesi aidata, neid kuulata, neile seltsiks olla? Sealt edasi juba üks aste korraga!

Lift, mis viib eduni, on korrast ära. Pead kasutama treppi – üks aste korraga. (Joe Girard (1928-2019), USA müügimees, motivatsioonikõneleja ja autor)

Share your thoughts