MUHOOVi asutaja: olen Eesti turul näinud palju huvitavaid ideid, millel on suuremast edust puudu vaid disaineri puudutus

Katheriin Liibertil (28) ja tema sõbrannadel tuli aastaid tagasi idee teha pusad oma kodukoha nimega. Inspiratsiooni said nad Kopli Vintaaži pusadest. Nii ostsid nad H&M’ist täiesti tavalised mustad pusad ja lasid neile trükikojas oma kodukoha nime peale trükkida. Ettepaneku hakata selliseid pusasid tootma tegi Katheriinile mõni aeg hiljem Mihkel Ambre (35), kes ideest kohe vaimustus. Nüüdseks on nad juba kaks ja pool aastat vedanud ettevõtet MUHOOV ja peas küpsevad uued ideed, kuidas edasi minna.

***

Katheriin, nägin eelmisel suvel linnapildis paljudel teie pusa seljas. Tundub, et teie puhul kehtib ütlus, et lihtsuses peitub võlu. Lihtne idee ja sõnum, mis inimestele korda läheb. Kuidas te sellele ideele tulite?

Idee tekkis minul sõbrannade ringis. Olime näinud Kopli pusasid ja meil tekkis tahtmine oma kodukoha nimega pusa järele. Meie sõpruskonnast oli ühel neiul, Meritil, just sünnipäev tulemas ja ma võtsin kätte ja korraldasin need pusad meile ära. Ostsime H&M’ist võrdlemisi suvalised mustad lihtsad pusad ja lasime ühes trükikojas oma kodukandi nimed peale panna — PÄSSA, TARTU, PELGU, KASSISABA. Olime nende pusadega väga rahul ja ei kahelnud hetkekski, et see on hea idee. Sotsiaalmeedias jagatud piltide peale hakkasid mõned tuttavad uurima, kust selliseid pusasid saab. Siis tekkis korra mõte, et äkki teeks sellest äri. Ent lao pidamine ja trüki korraldamine tundus liiga suur ettevõtmine, et proovida, nii et väga pikalt ma sellele ei mõelnud. Kui ma oma pusa aga tööl kandsin, siis Mihkel (MUHOOV kaasasutaja – toim) vaimustus samuti sellest kontseptsioonist ja ta uuris järgnevatel päevadel oma sõpradelt, kas nemad ostaksid selliseid. Seejärel tegi ta mulle ettepaneku proovida seda ideed suuremalt ellu viia. Ta oli juba välja uurinud vajalikud koostööpartnerid ja muu vajaliku ning pakkus välja palju lihtsama viisi, n-ö print on demand kontseptsiooni (maakeeli nõudetrükkimine – toim) abil tootmise.

Kui kindel te olite oma edus, et inimesed tõesti neid pusasid kandma hakkavad?

Midagi uut luues ei ole väga kasulik oma potentsiaalses edus kindel olla. Alustasime suhtumisega, et proovime ära ja vaatame, kas keegi üldse ostab. Esialgne tagasiside enne e-poe loomist oli muidugi juba sõpradelt ja tuttavatelt tulnud, aga ka sellele ei tasu lootma jääda, sest nemad on tihti kallutatud. Minu ja Mihkli taust on startup-maailmas, kus julgustatakse uusi ideid kiiresti ja minimaalse vaevaga ära proovima. Seega meie lähenemine oligi, et teeme selle vähese vajaliku ära, mis on vaja e-poe püstipanekuks ja kui hakkab minema, siis vaatame edasi. Kui ei lähe, siis pole ka hullu — kaotame vaid oma investeeritud aja ja selle vähese rahalise investeeringu, mida oli vaja e-poe käivitamiseks.

Ühtlasi tegite sotsiaalmeedia kontod, tulid esimesed tellijad ja äri läkski siis kohe käima?

Peaaegu et nii lihtne see oligi, jah! Kui olime e-poe ja sotsiaalmeediakontod seadistanud, jagasime esialgu infot oma tutvusringkonnas ja esimene ost tuligi ühelt noormehelt, kes oli minu sõbralistis, kuid kellega ma väga ammu suhelnud ei olnud. Kui juba kauge tuttav on nõus sinu toote eest raha välja käima, siis see kinnitab, et asi on midagi väärt. Sealt edasi tegime juba aktiivsemat turundust MUHOOV sotsiaalmeediakanalites ning oli näha, et idee klikkis.

Teil tuli välja mõelda ka kirjafont, valida disain ja pusa materjal. Kuidas see protsess välja nägi ja kuidas teil selles osas koostöö sujus?

Meil on selles mõttes Mihkliga hästi, et meie kompetentsid väga ei kattu. Mihklil on kogemusi ja silma disaini teemadel, nii et selles vallas jäävad otsused rohkem tema teha. Fondi valimise protsessis mind ei olnud, kuid see valik sai tal väga hästi tehtud. Pusa materjali ja mudeli osas meil eriti valikut ei olnud, sest esialgsel koostööpartneril oligi pakkuda vaid üks kapuutsita pusa, millega siis alustasime. Praegu just oleme üle kolimas uuele pusamudelile, kuna nüüd on meil täielik kontroll tootmisprotsessi üle. Uue pusa valimine on olnud mitme kuu pikkune otsimise ja katsetamise protsess. Ehk enam me toote osas nii uisapäisa otsuseid ei tee kui päris alguses, sest praegu oleks vale otsuse puhul oluliselt rohkem kaotada.

Katheriin endise koostööpartneri juures trükikojas, täna teevad nad trükki ise. Foto autor: Printful

Mulle tundub, et T-särgid ja pusad on praegu väga popid ja neid on tõesti igasuguseid. Kas need olid siis ka nii levinud, kui te firmaga alustasite?

Mulle endale tundub ka, et kui MUHOOViga turule tulime, siis ei olnud Eesti turul veel nii palju erikujundustega särkide ja pusadega tegelevaid ettevõtteid. Tundub, et aina rohkem ettevõtlikke inimesi avastab, et oma ideede katsetamine või elluviimine selles vallas ei ole täna üldse keeruline. Ja see on ju ainult tore, et on aina rohkem kohalikku disaini ja loomingut!

Mis sa arvad, kas praegu MUHOOViga alustades läheks teil sama hästi kui läks kaks ja pool aastat tagasi või teeksite midagi teisiti?

Lõppkokkuvõttes on kõige olulisem ikkagi idee ja kuidas seda ellu viiakse. Kui idee klikib, siis muud nüansid, nagu kui palju on turul laiemalt konkurente või mis seisus on majandus, loevad vähem.

Tänapäeval ilmselt ei piisa vaid heast ideest, vaid tähtis roll on ka turundusel, et toode või teenus suure müra seest inimesteni jõuaks ja neid kõnetaks. Kui kerge või raske see pool on teile olnud?

Turundus on ärilise edu juures ülioluline element. See on see, mille kaudu potentsiaalse kliendi tähelepanu saad ja teda kõnetad. Turunduse abil saad klienti kõnetada teemadel, mis on tema jaoks olulised. Näiteks MUHOOVil on turundusega selles mõttes lihtsalt läinud, et kuuluvustunne on üsna universaalne ja inimlik väärtus.

Oletame, et ma tahan ka mingisuguse pusa disainida. Mul on äge mõte, mida pusale panna, aga see on ka kõik. Kust ma alustama peaksin?

Esimene samm oleks see disain reaalselt luua ja kui endal oskusi selleks pole, siis soovitan leida professionaalset abi. Olen Eesti turul näinud palju huvitavaid ideid, millel on suuremast edust puudu vaid disaineri puudutus. Kui disain on olemas, siis kõige lihtsam on alustada Printfuli või Printify sarnase teenusega toodete trüki ja tarne jaoks ning siduda see näiteks Shopify kaudu e-poega. Nende nimetatud teenuste seadistamine on nii lihtsaks tehtud, et selleks pole pea üldse tehnilist taipu vaja.

Aga oletame, et eriti head ideed mul ka ei ole, on ainult soov ägedat pusa teha. Millised pusad veel turult puudu on?

Siin tuleks mõelda, miks inimesed pusasid ostavad. Üks mu tuttav ütles hiljuti kenasti, et keegi ei osta MUHOOVi pusa, sest tal on külm. MUHOOVi kontseptsioonil on kaks peamist väärtust: esiteks pakub see emotsiooni, et oh, minu armas kodukoht! Ja teiseks pakub see võimalust eneseväljenduseks, võimalust kogu maailmale näidata, kui uhke ma oma kodukoha üle olen. Kui tahta luua mingit uut brändi või kontseptsiooni, siis tuleks alustada sellest, kellele ja millist väärtust sa sellega pakud. Ilma sisulise pooleta on raske kedagi kõnetada.

Kas sa oskad umbeski öelda, kui paljudel Eesti inimestel võiks teie pusa kodus olla?

Mõni tuttav on minult vahel küsinud, kas tõesti ei ole juba kõigil eestlastel MUHOOVi pusa olemas. Muidugi ei ole! Kogu Eesti rahvastikust on meie pusa võib-olla umbes ühel protsendil. Nii et tööd meil veel jagub! Muidugi tuleb ka arvesse võtta, et ega kogu Eesti ei ole ka meie toote sihtrühm.

Kuidas nüüd see mitu kuud kestnud kriis teie äri mõjutanud on?

Märtsis oli mõningane langus müüginumbrites, kuid usun, et see oli vähemalt osaliselt ka sellepärast, et tõmbasime ise reklaamidele pidurit. Ei tundunud õige ega sobilik kriisieelsete sõnumitega reklaame edasi jooksutada. Otsisime pigem viise, kuidas klienti antud kriisis aidata. Jagasime kerget ja taktitundelist huumorit sotsiaalmeediakanalites ning sooduskoodi, mis tuletas meelde, et tuleks kodus püsida. Samuti saatsime laste pusadega kaasa värvimislehed, mis ühelt Eesti illustraatorilt tellisime.

Kas teil on veel ideid, kuidas oma äri laiendada?

Ideedest meil puudust ei tule, kuid teeme asja omas tempos. Kuni selle kevadeni oli meil ainult üks toode – täiskasvanute pusa. Sel kevadel tõime müüki oma teise toote – laste pusad. Kindlasti arendame MUHOOVi kui ettevõtet veel edasi!


Katheriin ja Mihkel. Foto autor: Printful

MUHOOV on eestimaine rõivabränd, mis pakub võimalust riietusega väljendada oma kuuluvustunnet. Katheriin Liibert on ettevõtlik turundus- ja tootejuht. Lisaks MUHOOVi loomisele on ta töötanud mitmes Eesti startup’is toote- ja turunduse vallas. Aastatel 2014-2015 oli Katheriin BAFFi stipendiumiga USAs aastasel tööpraktikal. Ta on ka TEDx kõneleja. Mihkel Ambre on sariettevõtja ja tehniline juht. Näiteks oli ta üks ettevõtte Navirec loojatest ja juhtis viis aastat digiagentuuri Division Interactive.

Share your thoughts