Loovgraafi aasta võtab kokku fotokollaaž

40 intervjuud, kümmekond veebinäitust, lisaks mitmed mõttesähvid ning kaasautorite mõtted ja mõtisklused. Kevadel esimesi intervjuusid tehes ei arvanud ma, et võiksin aasta lõpus nii vahvat kollaaži jagada.

Kõik need inimesed on jaganud oma loomingut või lugusid unistuste püüdmisest ja eesmärkide elluviimisest. Mõtisklenud selle üle, kuidas nad ideedele tulevad ja miks nad teevad seda, mida nad teevad maailmas, kus on nii palju valikuid ja kus justkui aega on alati liiga vähe. Ka nemad kardavad või kahtlevad endas. Aga nad proovivad. Ja kui ebaõnnestuvad, siis proovivad veel.

Vahel ei ole küsimustele, miks me midagi teeme või kuidas me ideedele tuleme, lihtne vastata või ei oskagi neile midagi vastata. Aga vastus “ei tea” on samuti vastus, sest mõnikord me ei teagi seda, kuidas kogu see ind ja energia ja loovus ja ideed meie sisse saavad. Küsimused on aga head. Nagu ütleb Muhu lasteaia õpetaja Maris Mägi oma mõtiskluses Loovgraafile, et “küsimused on edasiviiv võimalus ekseldes teadmatuse tihnikus”.

Mulle – ja tundub, et veel paljudele – on need lood korda läinud. Lugudel on suur jõud. Näiteks lugu naisest, kes hakkas alles viienda lapse kõrvalt äkki väga palju võimalusi nägema ja lõi oma ettevõtte. Või mehest, kes vaatas ühel õhtul oma abikaasaga filmi, millest vaimustus niivõrd, et tegi selle põhjal koomiksiraamatu, mida nüüd raamatupoodidest osta saab.

Kaks asja, mida ikka ja jälle mainitakse – oma asja ajamisel on tähtsad lähedaste toetus ja tagasiside. Olgu me nii tugevad kui tahes, me vajame kedagi, kes on südamega meie tegemiste juures. Neid, kes ei looda midagi saada, kui oleme kuhugi jõudnud, vaid annavad, et saaksime kuhugi jõuda. Ja me vajame ausat tagasisidet ja kiitust, mis annab indu edasi minna.

Loomingulisus on igaühe jaoks erineva tähendusega, ent julgusest teha, luua, unistusi püüda ja ideid teostada peaksime kõik sarnaselt aru saama.

On olnud vägev teekond ja aitäh kaasa elamast kõik armsad lugejad, uued ja vanad sõbrad! Soovin teile mõnusat vana aasta lõppu ning uueks aastaks lähedaste kohalolu, kordaminekuid ja muidugi tervist!

Share your thoughts