Kuus loovat tegevust, mida beebi ja väikelapsega kodus teha

Klassiõpetaja ja aastase Jesperi ema Kärt (24) jagab loovaid ja arendavaid tegevusi, mida kodus oma beebi või väikelapsega ette võtta.

Emana tean, et mõnikord, kui tahaks lapsega koos midagi vahvat (ja arendavat) teha, ei tule midagi head pähe. See on ka põhjus, miks olen meie tegemised Instagrami koondanud – jagan oma kontol @k2rtu meie pere igapäevaelu ning mõtteid, inspiratsiooni ja julgustust ka teistele vanematele, et katsetada mänge teistsuguste vahenditega, kui seda on igapäevased mänguasjad. Ise leian (ja ka paljud teised emmed), et hea on aeg-ajalt võtta kellegi päriselt-toimivad-soovitused ette ning neid lapsega koos katsetada.

Mul on rõõm jagada teiega kuut tegevust, mis keskenduvad ühel või teisel viisil inimeste viie meele (maitsmis-, nägemis-, kuulmis-, haistmis- ja kompimismeel) aktiveerimisele.

(Ühe värviga) sensoorne karp

Tegevus: Värvi erinevad kuivained (näiteks riis ja makaronid) või kasuta värvimata kuivaineid (näiteks maisimanna ja kaer). Pane suuremasse anumasse (näiteks kaussi, karpi) kuivained ja sarnases toonis abivahendid (näiteks kulbid, jäätisepulgad, klotsid, autod, loomafiguurid).
Kuivaine värvimise retsept: 1 tass kuivainet, 0.5 tl äädikat ja toiduvärvi. Raputa karbis või kilekotis seni, kuni kogu kuivaine on värvunud. Aseta värvitud kuivaine suuremale pinnale kuivama.
Soovitus: Mängimise ajaks pane põrandale suurem tekk või mõni muu kate, hiljem on lihtsam koristada!

Sensoorse karbi sisu ei pea olema ilmtingimata kõik ühtedes toonides!

Vahvad pudelid

Tegevus: Valmista ette erinevad läbipaistvad pudelid. Täida need erinevat värvi suhkruga (suhkur + toiduvärv) ja vees paisuvate pallidega. Suhkrut on hea loksutada ja jälgida ning kuulata selle liikumist ja sahisemist pudelis. Vees paisuvad pallid hakkavad vees ringi hõljuma. Tegevuse käigus kasuta mitmeid asjakohaseid sõnu ja väljendeid: värvid, pallid, liikumine, sahisemine, heli jms.

Tsitruse vann

Tegevus: Vali tegevuseks mõni suurem anum, kuhu mahub ka laps sisse (näiteks pesukauss, vann). Lisa vesi ja tükelda sinna sisse erinevaid tsitruseviile. Hea viis lapsele uusi maitseid ja lõhnu tutvustada!
Soovitus: Vii tegevus läbi vannitoas või soojema ilma korral õues. 

Maitsev tarretis

Tegevus: Osta poest tarretisepulbrit (ehk valmista sellest ise tarretis vastavalt juhistele). Enne tarretise tahenema panekut lisa sinna sisse erinevaid esemeid (näiteks käbisid, taimi, puuvilju, klotse, jäätisepulki). Järgmisel päeval lase lapsel tarretise sisse pandud esemeid eemaldada. 

Mudavann

Tegevus: Valmista “muda” ja pane see mõnda suuremasse anumasse (näiteks ahjuvormi, pesukaussi). Sisse pane erinevaid esemeid, millega saab laps muda sees mängida. Eriti teemakohased on erinevad loomafiguurid või autod, millega saab ringi rallitada.
Muda valmistamise retsept: 2 tassi jahu, 2 tassi vett ja 2 lusikatäit kakaod. Sega koostisosad omavahel.
Soovitus: Vii tegevus läbi vannitoas. 

Külmad südamed

Tegevus: Valmista tavalisi vee baasil ja ka värvilisi (värvimiseks kasuta toiduvärvi või mahla) jääkuubikuid. Järgmisel päeval pane suuremasse anumasse (näiteks ahjuvormi, kaussi, ahjuplaadile, pesukaussi) kuubikud, külmutatud marju ja väiksemaid asju, mida välja õngitseda. Abivahendina võid lapsele anda kulbikesi, lusikaid ja topsikuid. Tegevuse käigus kasuta asjakohaseid sõnu ja väljendeid: värvid, “külm” ja “soe”.


OLULINE TEADA

– Beebide ja väikelaste keskendumine on (keskmiselt) 5-10 minutit. 

– Sensoorne mäng tekitab ajus uusi närviühendusi, toetab lapse loovust ja sensomotoorset arengut. 

– Peenmotoorsed oskused on seotud kognitiivse aju osaga ja igasugune käeline tegevus toetab selle arengut.

– Kõiki tegevusi tehke koos lapsega, tagamaks turvalisus ja järelvalve. Seejuures on oluline, et vanem ei domineeriks tegevustes, vaid laseks lapsel omaette tegutseda. Ole kõrvalseisja ja lapse jaoks olemas, kui ta seda vajab!

– Suhu panemise faasis vali lapsele eakohased tegevused. Antud postituses olen toonud sinuni tegevused, mis on sobilikud ka selles faasis lastele.

– Hea oleks, kui kõikide tegevuste (välja arvatud “vahvad pudelid”) juures laps juba istuks iseseisvalt.

Rohkem tegevusi leiad minu Instagrami (@k2rtu) highlights’ide alt. 

Head katsetamist!

PS! Kui sa tunned, et selline kodus lapsega kahekesi tegutsemine ei ole päris sinu tassike teed, siis minu soovitus kui emalt teisele lapsevanemale on liituda Tallinnas Mumm Perekeskuse loovteraapia tundidega. Õpetaja Alissa on suurepärane ja meie saime oma tugeva aluspõhja tegutsemiseks just tema tundidest! 

 

Share your thoughts