“500 Kleiti” idee autor Katri Link: kui kusagilt positiivsust ja helgust ei tule, siis tuleb seda ise luua!

MÕTTESÄHV küsib, kuidas miski alguse sai.


Turismisektoris kommunikatsioonijuhina töötav Katri Link lõi koos sõbranna Tiina Rekandiga heategevusliku algatuse “500 Kleiti”, mille eesmärk on toetada Eesti naiste ja laste heaolu nimel tegutsevaid organisatsioone. Veel sel aastal plaanitakse üle Eesti kokku koguda 500 kleiti, et need oksjonil maha müüa ja tulu annetada Eesti Vähiliidule uue 3D mammograafi ostmiseks.

Katri Link ja Tiina Rekand.

***

Katri, kust sul tuli idee sellise heategevusliku algatuse korraldamiseks?

Olen heategevuseks raha koguja ja annetaja olnud pikki aastaid. Alguse sai see hobi mul Inglismaal elades, kus heategevus umbes 15 aastat tagasi, kui sinna kolisin ja sellega tegelema hakkasin, oli levinum kui Eestis. Ronisin mägesid, laskusin kirikutornidest, jooksin poolmaratone ja maratone. Mina ütlesin, et ronin, hüppan, jooksen ja sõbrad plaksutasid käsi, elasid kaasa ja sponsoreerisid minu ettevõtmisi annetades heategevuseks. “500 Kleiti” mõte hakkas idanema umbes poolteist kuud tagasi, kuigi väikest viisi on taoline idee kummitanud mind aastaid. Kuna mu töö on sel aastal olnud väga pingeline, siis tundsin augusti lõpus kodukandi metsas jalutades, et pean tegema midagi, mis oleks positiivne, inspireeriv, mind ja teisi motiveeriv. Tundsin, et pean tegema midagi hingele. Samuti tundsin mingi hetk, et mind ja meid ümbritsev negatiivsus hakkab rusuma ja väsitama. Kui kusagilt positiivsust ja helgust ei tule, siis tuleb seda ju ise luua!

Miks just kleidid ja miks just 500 kleiti?

Olen tegelikult igal aastal vaadanud suuremate vastuvõttude kleite ja mõelnud, mis neist edasi saab. Tihti neid ju ikkagi mitu korda ei kanta ja on kahju, kui need lihtsalt kappi seisma jäävad. Jah, on märgata, et hoiakud on muutumas ja võetakse küll kunagi kantud kleit kapist välja ja minnakse sellega uuesti peole, aga seda siiski harva. Miks mitte anda sellele ilule uus võimalus särada kellegi teise seljas? Kleitide peale mõtlesin ka seetõttu, et pidulik hooaeg on ju kohe tulemas. Kuigi sel aastal on ilmselt pidusid vähem, saab kaunis ja särav olla ka oma kodus lähedaste keskel. Ja küll tuleb veel ka neid pidusid, kuhu uue kleidi selga saab panna. 500 kleiti kokku koguda on loodetavasti teostatav. See tundus selline ilus ümmargune arv ja samas eesmärgina motiveeriv. See ei ole ka nii suur arv, et me ei saaks hakkama kleitidega kättetoimetamisega. See projekt on tõsine pereüritus – minu õmblejast ema on abiks kleitide ülevaatamisel ja kohendamisel, abikaasa hoolitseb transpordi eest, Tiina elukaaslane on fotograaf –, ehk tõeline meeskonnatöö hea eesmärgi nimel.

Kas sul käis mõtteprotsessi käigus peast läbi ka muid variante, näiteks 500 asemel mõni teine number või kaalusid kleitide asemel midagi muud oksjonile panna?

Tegelikult oligi ikka kohe algul mõte teha oksjon kleitidega. Esmane number oli ehk mõttes algul väiksem, et äkki teeks saja kleidiga. Ent eesmärk ei tohi kunagi olla liiga madal, eks?! Eestis on nii palju ägedaid naisi, seda minugi tutvusringis, ja ma usun, et 500 ei ole võimatu eesmärk. Juba on uuritud, kas võib annetada ka mõne ilusa piduliku aksessuaari kui kleiti ei ole ja muidugi võib! Vähiliidu jaoks on iga euro abiks ja kui aksessuaar toob meid mammograafile lähemale, siis on tore.

Me tihti alahindame seda, millist jõudu ja indu võib meile anda hea sõna, soov või kellegi lugu.

Kutsute kleitide annetajaid üles kirjutama kleidile juurde ka väikese kirjakese uuele omanikule näiteks mõne armsa sooviga.

Sõnal on suur jõud. Me tihti alahindame seda, millist jõudu ja indu võib meile anda hea sõna, soov või kellegi lugu. Olen ise elus saanud kirju, mis on andnud mu elule uue mõtte või uue suuna. Kirjades, eriti käsitsi kirjutatutes, on midagi maagilist, personaalset. Mõte oligi lisaks ilusale kleidile anda igale kleidi ostnud naisele ka väike hingeline hetk, midagi maagilist.

Sul läks ideest teostuseni poolteist kuud. Kuidas see organiseerimise pool välja nägi ja kas ideega tuldi hästi kaasa?

Eelmisel nädalal pakkusin oma idee välja Vähiliidule, kes on olnud super toetav ja mulle suureks inspiratsiooniks. Sel nädalal laekus ka juba esimene kleit! Laine Randjärvelt! Aitäh, Laine, et otsa lahti tegid ja mul ideest taganemise nüüd võimatuks tegid! Meile on kleite lubanud veel mitmed tuntud naised, kellest anname oma Facebooki ja Instagrami kontodel jooksvalt teada.

Mõni pidulikum kleit on minulgi kapis. Kas võin selle teile annetada või on annetama oodatud pigem tuntud naised?

Muidugi tahame me sinu kleiti ka! Kleite ootame ikkagi kõikidelt naistelt, kes vähegi panustada tahavad, mitte ainult tuntud inimestelt. Mu oma viieaastane tütargi pakkus oma armsa kleidi oksjonile. Empaatia kasvatamine algab maast madalast.

Esimesena kogutegi raha Vähiliidule uue 3D mammograafi ostmiseks. Kuidas see valik sai tehtud?

Mingeid asju elus ei ole võimalik muuta, aga osadele asjadele saame ise kaasa aidata. Tervisekontrollid, mis võimaldavad mingeid haigusi varakult avastada, on elementaarne võimalus kinkida iseendale ja lähedastele aega. Olen siiralt ennetuse ja varajase avastamise usku, kuid meil Eestis tegeletakse ennetustöö, õigeagse sekkumise ja varajase avastamisega üldiselt paljudes valdkondades täna veel liiga vähe. Mööda Eestit ringi sõitvad mammograafiabussid on aastatega aidanud sadadel Eesti naistel avastada vähki varajases staadiumis ning 85% juhtudest on vähk olnud seetõttu ravitav. Need on reaalselt võidetud elud, võidetud aeg emade, õdede, tütarde, vanaemade, tädide, sõbrannadega. Meil on seda vaja. Lisaks olen ise kaotanud vähile väga kalleid pereliikmeid ja olen seetõttu ka aastaid teiste projektide ja tegevuste kaudu toetanud vähiuuringutega tegelevaid organisatsioone.

“500 Kleiti” kogub kleite 15. novembrini või kuni 500 kleidi täitumiseni. Kui peaks juhtuma, et novembri keskpaigaks ei tule 500 kleiti kokku, toimub oksjon ikkagi. Kleidi annetamiseks kirjutage 500kleiti@gmail.com või saatke sõnum Facebookis. Kleitide heategevuslik oksjon toimub “500 Kleiti” Facebooki lehel 30. novemberil kuni 6. detsembril. Kleitide eest maksmine toimub Vähiliidu annetuskontole ja kogu müügist saadav tulu läheb 3D mammograafi ostmiseks.

Share your thoughts