“Humans of Tallinn” kogub tallinlaste lugusid

MÕTTESÄHV küsib, kuidas algatused alguse said.


Balti Filmi- ja Meediakooli tudengid lõid maailmakuulsa fotoprojekti “Humans of New York” eeskujul “Humans of Tallinn”, et jagada ka meie inimeste põnevaid lugusid.

Kui fotograaf Brandon Stanton 2010. aastal New Yorgi tänavail inimesi pildistama ja intervjueerima asus, ei osanud ta ette kujutada, milline edu teda ees ootab. Ajapikku on ta kogunud inimeste portreesid ligi 20 riigis, kirjutanud rahvusvahelise bestselleri “Humans of New York: Stories” ning tema sotsiaalmeediakontodel on miljoneid jälgijaid (Facebookis näiteks 18 miljonit). Stanton ei viljelenud lihtsalt tänavafotograafiat, vaid lisas juurde väikese jutu, mis tihti hingekeeli puudutas. “Humans of…” on aastate jooksul tehtud ka paljudes teistes maailma riikides ja linnades, kuid Eestis vähemalt püsivalt mitte.

Sel sügisel pidid Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi kaheksa tudengit* leidma mõne projekti, mida järgneva kooliaasta jooksul teha. Midagi uut ja värsket Eesti mõistes. Ajurünnaku tulemusel said nad üsna ruttu selgeks, et nende ühisteks huvideks on inimesed ja ühiskond, ja nii areneski välja idee inimesi tänaval pildistada ja intervjueerida. Teha midagi sellist nagu teeb Brandon Stanton. Nad olid ühteaegu rõõmsad ja üllatunud, kui avastasid, et keegi ei olegi seda Eestis veel teinud. 2017. aastal veeti küll mõnda aega projekti “Humans of Estonia”, kuid see keskendus Eestis elavatele välismaalastele.

“Olime väga üllatunud, et keegi ei olnud veel nii heast ideest kinni napsanud!” ütleb üks projekti vedajatest Kaisa Tambek. “Inimesed on nii tugev teema, millele saab läheneda väga paljude nurkade alt. Ja pildid räägivad vahel rohkem kui tuhat sõna.”

tegelikult tahavad inimesed rääkida küll

“Humans of Tallinn” loodi alles nädal tagasi, ent juba võib nende Instagramist leida seitsme tallinlase lood. Lühikestes lugudes arutletakse peamiselt selle üle, miks on Tallinnas hea elada.

Tuleb välja, et eestlased ei olegi nii kinnised, kui arvatakse. Kui kenasti läheneda, siis tegelikult tahavad inimesed rääkida küll. Mõni äraütlemine on tudengitele tulnud, kuid seda põhjusel, et ei taheta endast sotsiaalmeediasse pilti. Muidugi peab olema ka endal julgust juurde minna ja küsida ning vahel tuleb end enne pisut koguda. Senine kogemus on olnud siiski positiivne.

Kaheksast tudengist osa on välismaalased ning kõik lood on ka inglise keeles. Kaisa sõnul on nende eesmärk muuta inimeste arusaama nii eestlastest kui ka võõrastest. “Me kõik mõjutame üksteist mingil määral – oleme sarnased, aga ka erinevad. Kõigil on rääkida oma lugu.”

Ta tõi veel välja, et ega me naljalt ise võõraga tänaval lobisema lähe ja nii annabki nende tegevus kõigile võimaluse siiski tallinlastega tutvuda. Aga miks just Tallinn? Sest nad kõik elavad Tallinnas ja kogu Eestit oleks seega raske hõlmata. Pealegi on igal linnal ju oma vibe.

Tudengid ise on oma projektist täiesti vaimustuses ja neil on juba mitmeid ideid tekkinud, kuidas asja edasi arendada. Seetõttu tahaks nad sellega ka tulevikus jätkata.

*”Humans of Tallinn” projekti veavad Veronika Yashkina, Kaisa Tambek, Ksenia Rozenberg, Nikita Petrov, Hannariin Lamp, Erika Berglund, Niina Lemberg ja Yelizaveta Pustozerova.

Share your thoughts