Pagerri juht: täiesti uuendusliku ideega alustamine nõuab palju julgust
Eesti suurima äriideede konkursi “Ajujaht” võitis sel aastal idufirma Pagerr. Ettevõtte asutaja ja tegevjuht Rudolf-Gustav Hanni (23) unistab suurelt ja loodab tulevikus üle maailma vähendada trükitööstuste paberi kasutamist.
***
Kõigepealt palju õnne “Ajujahi” võidu puhul! Kirjelda mõne sõnaga, mis on Pagerr ja miks seda vaja on.
Pagerr on nagu trükikodade Tinder ehk viime kokku klientide tellimused ja trükikodade kasutamata trükialad. Aitame trükikodadel ära kasutada materjali, mis muidu raisku läheks. Klient tellib meie e-keskkonnas trükised ning esimene trükikoda, kelle trükipoognal on tühi ala, täidab selle tellimuse. Kliendid võidavad trükihinnas kuni neli korda ja hoiavad ühtlasi loodust. Eelmisel kuul hoidsime kokku 30 puud. Eesmärk on aasta lõpuks säästa 200 000 puud.
Kuidas te selle ideeni jõudsite?
Kaheka aasta eest hakkasime tegema õpilasfirmat ja andsime välja Tegude Kalendri. Siis trükkisime esimest korda. Pagerri idee aga sai alguse, kui külastasin üht Eesti trükikoda ja selle juht uuris, mida võiks teha raisku mineva paberiga, mida on igal aastal 200 000 euro eest ehk seitse protsenti trükitud paberihulgast. Arvutasime, et suudaksime teha Eesti aastasest paberi ülejäägi kogusest terve maailma Harry Potteri tiraaži ja paberit jääks ülegi. Seepärast võtsime eesmärgiks leida ülejäävale paberile kasutuse.
Loomulikult oli nime valimisel hästi oluline, et domeenid oleks saadaval ja guugeldades ei oleks liiga palju vasteid.
Kuidas trükikojad seni teie ideega kaasa on tulnud?
Trükikojad on hästi kaasa tulnud. Paljud ütlevad, et nad on paberi ülejääki püüdnud ise võimalikult palju vähendada, aga ei saa oma trükikoja ülejääki müüa, kuna ei suuda ise piisavalt hästi ülejääki prognoosida. Tänu ühtsele platvormile, mis liidab eri trükikodade ülejäägi, on palju suurem tõenäosus, et trükikojas õiget paberit õiges suuruses üle jääb. Trükikojad näevad kasu nii enda kui ka looduse jaoks. Nende jaoks on oluline, et protsess oleks võimalikult automaatne ja neile liialt lisatööd juurde ei tule. Sellega iga päev tegelemegi.
Kuidas sündis ettevõtte nimi?
Pagerr on nagu leht või lehe äär. Samuti inglise keeles tähendab pager piiparit. Ehk see, mis oli telekommunikatsiooni innovatsiooni algus, sama oleme me tegemas trükinduses. Loomulikult oli nime valimisel hästi oluline, et domeenid oleks saadaval ja guugeldades ei oleks liiga palju vasteid. Tahtsime nime, mis oleks lihtne ja meeldejääv, aga samas sobiks rahvusvahelisele turule. Mõtisklesime päris pikalt sobiva nime üle.
Kui keeruline on jõuda ideest ärini?
Ideest ärini jõudmine on keeruline protsess. Esiteks nõuab täiesti uuendusliku ideega alustamine palju julgust, seejärel tuleb end kurssi viia kõige turul toimuvaga ning siis tuleb hakata oma ideed vastavalt turu tagasisidele muutma. Esialgset ideed tuleb enamasti mitu korda muuta. Kuulata klientide ja koostööpartnerite tagasisidet ja ideed sellest lähtuvalt kohandada.
Äri alustamine on tükk tööd, kuid praegu tuleb teil silmitsi seista ka kriisiga. Kuidas see teie tegevust mõjutab?
Trükisektori käibed on kukkunud kuni 80 protsenti, samas näeme seda kui võimalust luua uusi kokkuleppeid ning vähendada trükikulu erinevatele ettevõtetele. Paberijäägile trükkides suudame vähendada ettevõtte trükieelarvet kuni neli korda. Suurematele tootmisettevõtetele hoiame kokku umbes 10 000 eurot aastas. Samuti saame trükikodadele pakkuda lisakäivet olemasolevate kulude baasilt. Trükikojale ei lisandu paberi- ega ettevalmistuskulusid.
Oleme sõpradega viimastel aastatel käivitanud kümneid ideid ja enamus neist ei ole loomulikult edukad olnud, kuid oleme nende ideede käivitamisest hästi palju õppinud.
Rääkides tulevikust, siis kuhu te välja jõuda tahate?
Investeerime “Ajujahi” võiduraha Pagerri laienemisesse Saksamaale. Näeme seal 340 miljoni euro suurust potentsiaali ja võimalust säästa kuni neli miljonit puud. See inspireerib meid enim. Oleme oma laienemistegevustega juba alustanud ning integreerimisel on 11 trükikoda. Pikemast visioonist rääkides on meie eesmärk loodusele võimalikult palju head teha ning vähendada paberi kasutamist trükitööstustes üle maailma.
Kuidas te meeskonnana oma mõtte värske hoiate?
Ergutame end kohviga. Meil on suurepäraselt motiveeritud tiim, arutame ideid, edusamme ja tagasilööke üheskoos ning mõtleme välja uusi lahendusi. Meeskond saab erinevaid ülesandeid lahendada ja end proovile panna. Hästi oluline on pidev õppimishimu. Motiveerin pidevalt oma meeskonda uusi lahendusi katsetama ja end arendama.
Sul on ka oma kirjastus (SEIK – toim), mis aktiivselt tegutseb. Kas oled mõne ettevõtmisega ka ebaõnnestunud?
Oleme sõpradega viimastel aastatel käivitanud kümneid ideid ja enamus neist ei ole loomulikult edukad olnud, kuid oleme nende ideede käivitamisest hästi palju õppinud.
“Ajujahi” võiduga kaasnes Pagerrile 30 000 euro suurune auhinnaraha. Kokku on ettevõttes üheksa töötajat. Rudolf-Gustav on Tallinna Ülikoolis lõpetamas reklaami ja imagoloogia eriala.