Lily Mägi kunstimüügiplatvormi Hoovus loomisest: idee sai alguse põnevatest kunstiteostest Kalamaja kortermajas

MÕTTESÄHV küsib, kuidas miski alguse sai.


Amsterdami Ülikoolis meediakultuuri erialal tudeeriv 21-aastane Lily Mägi on koos Mikk Õuna ja Edward Parroliga loonud kunstimüügiplatvormi Hoovus, kuhu nii alustavad kui ka juba pikemat aega tegutsevad kunstnikud saavad oma teosed müügile panna. Ülesande teha oma ettevõte said nad ülikoolist, kuid idee luua just kunstimüügiplatvorm sündis ootamatult mullu sügisel Eestimaa pinnale jäädes.

***

Lily, kuidas teil tekkis idee luua Eesti kunstnikele mõeldud kunstimüügiplatvorm?

Idee tekkis küllaltki ootamatult. Nii mina kui ka minu ülikoolikaaslane Edward alustasime eelmisel sügisel samal kõrvalerialal, mis ootuspäraselt leidis aset Zoomi loengute vahendusel ja seetõttu jäime mõlemad Eestimaa pinnale. Pidime tegema oma ettevõtte nullist, tõestama selle vajadust ühiskonnas ja looma midagi, millest võib sündida järgmine idufirma. Kuna otsustasime Eestisse jääda, keskendusime muidugi siinse turu vajadustele ja tahtsime luua ettevõtet, mis oleks abiks pikemas perspektiivis, mitte ainult ülikooli ajaks. Meie tiimiga liitus juba enne idee kujunemist ka Mikk, kellest sai ajapikku justkui kursuse liige ja kelleta tõenäoliselt poleks seda platvormi sellisel kujul. Enne Hoovust otsisime pidevalt ideid, mida, kas ja kuidas luua. Kuid nagu öeldakse, siis kõige paremad ideed sünnivad ajal, mil sa seda kõige vähem ootad. Just nii juhtus ka Hoovusega. Edward oli kolimas uude korterisse Kalamajas ja märkas koridoris põnevaid kunstiteoseid, mis lõid sellele kortermajale justkui oma ilme. Sellest hetkest sai alguse meie suurem huvi kunstituru vastu. Meil avanes võimalus kohtuda mitmete kunstnikega ja kunstiga laiemalt tegelevate inimestega, et rääkida kunstimaailma õnnestumistest kui ka ebaõnnestumistest ja leida üles probleem, mis on praegusel hetkel kõige suurem.

Enne Hoovust otsisime pidevalt ideid, mida, kas ja kuidas luua. Kuid nagu öeldakse, siis kõige paremad ideed sünnivad ajal, mil sa seda kõige vähem ootad. Just nii juhtus ka Hoovusega.

Suhtluse ja uurimise käigus selgus, et tarvis oleks kohta, kus nii alustavatel kui ka juba pikemat aega tegutsevatel kunstnikel oleks võimalik oma teoseid müügile panna, lasta neid turundada ja seeläbi teenida ka väärilist tasu. Kunstnikud polnud aga ainukesed, kellelt me saime kinnitust sellise platvormi olemasolu vajadusest. Meie turu-uuringust selgus, et inimestel on tihti raske leida just nooremaid nimesid kunstimaastikul, mis on ka põhjus, miks mõni originaalteos koju soetamata jääb. Just seetõttu äratasime ellu uue ettevõtte Hoovuse, mis viiks kokku kunstnikud ja kunstihuvilised. Kunstnikel on võimalus Hoovust kasutada ma isikliku biograafia lehena ning loodetavasti õige pea ka juba portfooliona.

“Mureen” on Maria Evestuse 2013. aastal loodud segatehnikas maal (kangad, PVA, akrüül, marker, kollaaž puitraamil).

Kui palju aega läks ideest teostuseni? 

Umbes kolm kuud. 

Miks just Hoovus? Ja kas nimevalik oli pigem lihtne või keeruline?

Nimevalik on olnud meie tiimile seni üks keerukamaid ülesandeid. Me vist suutsime absoluutselt kõik nimed läbi käia enne, kui peale nelja tundi kestnud brainstormimist tekkis nimi Hoovus. Ma pole siiani kindel, kas olime juba lihtsalt nii väsinud, et see nimi jäi, või kõnetas see tol hetkel meid päriselt ka. Praeguseks hetkeks aga naudime seda nime väga! 

Ütleme, et ma tegelen aeg-ajalt hobikorras maalimisega. Kas ma saaksin samuti teie kodulehele oma kunstiteose müüki panna, et näha, kas huvilisi oleks?

Meie platvormil saavad oma kunstiteoseid müüa kunstnikud, kes on lõpetanud või lõpetamas kunstikooli, osalenud oma teostega vähemalt ühel kunstinäitusel või kui kaks eelnevat punkti ei ole täidetud, siis tuleb saata oma portfoolio meie meilile ja selle põhjal tuleb vastav otsus.

Kuidas te sellisel juhul oma otsuse teete?

Tavaliselt konsulteerime inimestega, kes on kunstimaailmas pikemalt tegutsenud, kuid viimane sõna jääb siiski meie tiimile – tahame anda võimalikult paljudele võimaluse ja vaatame portfoolioid just pigem tarbija pilgu läbi.

“Siseala 9” on Helen Bunderi loodud akrüülmaal, mis räägib nii suhete kui ka peredünaamika muutumisest aja jooksul. Sinised ja rohelised värvitoonid rõhutavad vajadust rahu järele, kui peredünaamika muutub ning kaheliikmelise pere hulka lisanduvad ka lapsed.

Kuidas teil seni läinud on – kas kunstiteoseid ikka ostetakse? 

Praeguseni on läinud väga hästi. Mitmed kunsiteosed on endale juba uue kodu leidnud. Veebruar on olnud küll pigem vaikne kuu, mil valmistume kevadiseks hooajaks.

Kui suur töö üldse sellise ostu-müügikeskkonna haldamine on? 

Sellise keskkonna haldamine on küllaltki suur töö, sest praegusel hetkel peame tegema palju asju manuaalselt, kuna tahame hoida personaalset suhtlust nii meie kunstnike kui ka ostjatega. Loodetavasti saame sel aastal teha osa funktsioone automaatseks, et vältida pisiasjade üleküllust meie töös ja töö kvaliteedi halvenemist. 
 

Share your thoughts