Gerda Oss: iga hea asi võtab aega

“Kas su sisemine kriitik on üritanud sind ümber veenda, et äkki ei tasu see kõik vaeva ära ja peaks millegi muuga tegelema?”
“Sellised mõtted on pigem tavaline nähtus väikeettevõtjate puhul. Alguses arvasin, et ainult mina tunnen nii, aga mida aeg edasi, seda rohkem kuulen teiste sarnaseid kogemusi. Endaga on vaja väga palju vaielda ja samal ajal tuleb endale kindlaks jääda. [—]”

Sisustusveebipoe Frida & Björni looja Gerda Oss (30) elab oma kaheaastase poja kõrvalt ka aktiivset ettevõtjaelu, mis on vahel üsna raske ja üksildane, kuid positiivne tagasiside ja aina suuremad unistused ettevõttega seoses annavad jõudu ja indu edasiminekuks. Seda eriti hetkedel, mil tuleb endaga vaidlusi pidada, kas see kõik tasub end ära või tuleks millegi muuga tegeleda.

Tean Gerdat kaugelt läbi ühiste tuttavate ning mullu suvel ühel laadal kohtudes mõtlesin, et oleks huvitav temaga rääkida, sest kindlasti on teisigi emasid, kes kaaluvad lapse kõrvalt ettevõtlust. Luua stiilne ja toimiv e-pood ei ole kindlasti mitte kerge, eriti beebi kõrvalt. Sestap uurisingi, kui keeruline see kõik on olnud, kuidas ja millal ta puhkab ning milliseid vestlusi peab oma sisemise kriitikuga.

Frida & Björni tooted Põhjala tehase turul.

Rõõmustan, kui saan rahuliku südamega oma pere või sõpradega hetke nautida.
Kurvastan, kui mõtlen kõigele kurvale, mis maailmas toimub. Kui süütud inimesed kannatavad halbade inimeste pärast.
Ärritun, kui mingeid probleeme saaks lahendada, aga seda ei tehta. Ja siis, kui kõht on tühi, aga enne veel on vaja palju asju teha.

***

Oled loonud veebipoe, kust leiab keskkonnasõbralikke sisustustooteid ja põhjamaist disaini. Miks oled just selle oma südameasjaks võtnud?

Idee tuli isiklikust huvist sisekujunduse vastu ja vajadusest/soovist leida oma koju puhtaid, lihtsaid ja iseloomuga sisustuselemente. Kindlasti ei tahtnud ma lihtsalt üht Skandinaavia disaini poodi teha ning seetõttu keskendusingi sellele, kuidas eristuda ja n-ö maailma paremaks muuta. Mind hakkas häirima, et väga paljude toodete päritolu ja materjalide kohta puudub info ning vähe on päriselt keskkonnasõbralikke ja jätkusuutlikke tooteid. Täna on küll olukord juba veidi parem ning mida teadlikumad on tarbijad, seda paremaks see läheb. Tundsin, et tahan kaasa aidata.

Ettevõtte käivitamine nõuab niigi palju tööd ja tähelepanu, kuid sina oled sellega peamiselt tegelenud beebi kõrvalt. Kui raske see on olnud?

See oli ja on jätkuvalt raskem, kui arvasin. Samas tunnen, et pean sellega tegelema. Teadsin juba keskkooli ajal, et ühel hetkel saab minust ettevõtja. Enne lapse saamist eeldasin, et lapse kõrvalt on ideaalne aeg ettevõtlusega tegelemiseks. Nüüd tean, et see ei pruugi kõige parem aeg olla, aga ideaalset aega ei olegi. Ettevõtjana on keeruline leida tasakaalu pere- ja tööelu vahel, sest tööpäev ei lõppe kindlal kellaajal. Peas on kogu aeg väga palju mõtteid ning pean veel õppima, kuidas paremini töölainelt maha saada ja mitte lasta oma mõtetel nii lihtsasti uitama minna.

Frida & Björni esimene väljapanek Peetri laadal.

Kuidas sul siiski õnnestub vahel töölainelt maha saada?

Hetke nautimiseks pean konkreetselt otsustama, et okei, nüüd on tööaeg pausil. Puhkamiseks teen aga plaanid pikalt ette. Kõige paremini saan pead tuulutada, kui lähen igapäevasest keskkonnast välja. Jalutan looduses või olen muudmoodi aktiivne, et ei oleks võimalik ka väga palju n-ö online olla.

Mida sa teed, kui tunned, et kõike on korraga liiga palju ja midagi tuleks kohe ette võtta?

Käin ringi ja ohkan hästi palju. Tuletan endale meelde eesmärgid ja põhjused, miks ma midagi teen. Samuti rahustan end, et kõik rasked hetked mööduvad. Aitavad ka to-do listid, mis toovad selgust.

Kas märgid sinna ka oma ideid üles? Või kuidas tegutsed, kui mõni hea idee suvalisel hetkel näiteks jalutades või autoga sõites pähe tuleb?

Väiksed ideed lähevad otse to-do listi ja nendega katsun kohe tegeleda. Suuremad ideed lähevad ka kirja, aga lisaks arutan neid oma elukaaslasega. Kui mõni idee pikalt seisma jääb, ei olnud see ilmselt hea idee.

Kas sul on välja kujunenud oma süsteem, kuidas sa toimetad või pigem ajadki asju jooksvalt, spontaanselt?

Mulle meeldib, kui asjad on kontrolli all ja kindel süsteem paigas. Nii et täiesti spontaanselt ma ei toimeta. Samas tuleb väikeettevõtja elus paratamatult ette ka natuke spontaansust ja sellega tuleb harjuda. Kõige rohkem tuleb jooksvalt tegutsemine kasuks sotsiaalmeedias, kus üritan võimalikult palju hetkes pildistada ja postitada. Instagramis saan olla loov ja spontaanne.

Gerda väike abiline laos tellimusi pakkimas.

Mis on väikeettevõtte loomise ja vedamise puhul seni kõige keerulisem olnud?

Oma aja jagamine erinevate tegevuste vahel. To-do list on alati kilomeetri pikkune, kuigi tegelikult tuleks valida tegevused, mis ettevõttele kõige olulisemad on, sest kõike ju nagunii ei jõua. Lihtne on kulutada aega pisidetailidele, mis tegelikult edasi ei aita.

Selge on see, et kõike teha ei jõua ja mingit oma asja ajades tuleb millestki loobuda. Kas ja millest oled loobunud, et olla ettevõtja? Kas loed seetõttu vähem raamatuid, saad vähem sõpradega kokku?

Kuna aeg on väga piiratud ja väärtuslik, siis olen loobunud tegevustest, mis seda lihtsalt raiskavad. Telekat ei vaata ma niisama juba aastaid, vahel harva jälgin mõnda tenniseturniiri või vaatan Netflixist sarja. Raamatutest ei ole ma loobunud, sest mul on harjumus lugeda enne magamaminekut, kuigi vahel on energia täiesti otsas ja lihtsalt ei jaksa. Sõpradega kohtun kindlasti vähem kui varem ning planeerin selleks aja ette.

Paljud emad kogevad mingil perioodil üksildustunnet ning ka ettevõtja elu võib olla üksildane vähemalt alguses, kui kõik otsused tuleb teha üksi, asju aetakse kodukontoris ning kogu vaba aeg läheb ettevõtte töölesaamisele. Sa oled ema ja ettevõtja. Kas oled end vahel üksildasena tundnud?

Jah, olen küll. Varem arvasin, et mulle sobibki üksi tegemine, kuid nüüd olen aru saanud, et tiimis asjade üle arutamine ja brainstormimine on väga olulised. Vahel lihtsalt saab mõte otsa ja tahaks kellegi teise mõtteid kuulda. Õnneks minu elukaaslane kuulab mind alati ära, mõtleb kaasa ja annab nõu, kuigi temagi on oma ettevõtmistega väga hõivatud.

Kuidas sul ikkagi läinud on arvestades seda, et veebipood on tegutsenud peamiselt koroona ajal ja hetkel seisame silmitsi suurte hinnatõusudega, mistõttu võib-olla disainitooteid esimeste seas ei vaadata?

Eks maailmas toimuv mõjutab muidugi ja pigem on keeruline kui lihtne. Keerulisem just seepärast, et tuleb arvestada eriolukordadega. Samas koroona ajal kasvas palju e-kaubanduse olulisus ja inimesed panustasid oma kodudesse ja heaolusse isegi rohkem. Tunnen, et enam mõjutab ettevõtte edu minu enda panus ja kui palju ma saan seda väikse lapse kõrvalt kasvatada. See nõuab väga palju ajalist ressurssi ja kuigi mul on väga toetav elukaaslane, on aeg siiski piiratud. Eks lähen vaikselt edasi ja annan endast parima.

Liigud edasi tasa ja targu, aga järjekindlalt. Kuhu sa oma kujutlustes välja tahaksid jõuda?

Järgmine samm oleks oma meeskond, tänu millele saaks oluliselt töömahtu suurendada. Siis tuleks ka füüsiline pood. Tegelikult tahaks jõuda sinna, et me disainiks ja toodaks ise just selliseid tooteid, mis veel pakkumises puudu on, mitte ei esindaks teisi brände. Frida & Björn võiks olla bränd, mida teised sisustustoodete poed üle Euroopa enda sortimenti võtta tahaks.

Aga kas hetkel on Frida & Björn selline, nagu seda päris alguses ette kujutasid või muutus selle kontseptsioon tegemise käigus?

Kontseptsioon ei ole väga palju muutunud, aga tootevalik on küll veidi teistsugune, kui päris alguses ette kujutasin. Üks põhjus on kindlasti maailmas ja minu enda eraelus toimunu kahel esimesel tegutsemisaastal. Näiteks ei toimunud messe ja ma ei saanud külastada Rootsi väikseid disainipoode, kust olnuks kõige parem põnevaid tooteid leida. Teisalt tundub, et veel läheb natuke aega enne kui sisustustooteid hakatakse rohkem näiteks ümbertöödeldud materjalidest tootma.

Kuidas üldse sündis nimi Frida & Björn? Vahel võib ettevõttele nime valimine veel kõikse keerulisem olla.

Ülikooli ajal oli mu lemmikkohvikuks Björn, kus oli mõnus istuda ja just veidi loovamaid koolitöid teha. Seetõttu kasutasin seda nime ka ühes kooli projektis ettevõtte nimena ja mulle meeldis selle kõla. Oma ettevõttele nime pannes leidsin, et ainult Björn ei saa panna, sest Google’ile see ei meeldiks. Seega tundus loogiline, et Björnile on vaja kaaslast. Frida nimi jõudis minuni mere ääres jalutades. Frida ja Björn on mõlemad minu jaoks ehtsad Skandinaavia nimed ja manavad kohe silme ette Rootsi looduse, arhitektuuri ja tüüpilise sisekujunduse.

Gerda lemmikrand on Tõrvanina Hiiumaal, kus on tema sõnul ideaalses toonis rannaliiv ja loodus elab oma elu.

Millised olid olulisemad sammud ideest esimeste tellimusteni?

Kui idee oli juba olemas, käisime 2018. aasta sügisel esimesel sisustusmessil Soomes, kust leidsin esimesed brändid. Hakkasin nendega kirjutama ja seejärel arendajaga e-poodi looma. See võttis omajagu aega, sest tegutsesin põhitöö kõrvalt. 2019. aasta suvel käisin Rootsis messil, kust leidsin veel mõned brändid. Avasin veebipoe 2020. aasta veebruaris, kuigi sellega oli veel palju tööd. Esimesteks klientideks olid mu kolleegid ja tuttavad ning üllataval kombel ka välismaalased, kes Google’i kaudu kuidagi mu pisikese e-poe üles leidsid.

Oled õppinud ärijuhtimist ja teenusedisaini ning saanud neid teadmisi ilmselt nüüd ära kasutada, ent mida olulist oled oma äri ajades veel juurde õppinud?

Olen õppinud, et isegi kui on olemas teadmised, milline üks ideaalne ettevõte peaks olema, siis sellest ei piisa. Ei ole nii, et lihtsalt tee nii ja ongi valmis. Sinna jõudmine võtab väga palju kauem aega, et kõik protsessid oleksid nii nagu olema peaks. Eks seda praktilist poolt saabki ainult ise tehes õppida. Igasugused väiksed detailid ettevõtja igapäevaelust, mida ei olegi võimalik ülikoolis õppida.

Kui pere kahetoalise korteri kõik kapid olid mingi hetk kaupa täis ja suured pappkastid ulatusid juba elutuppa lapse mängumatini, otsustati ladu võtta.

Kas su sisemine kriitik on üritanud sind ümber veenda, et äkki ei tasu see kõik vaeva ära ja peaks millegi muuga tegelema?

Sellised mõtted on pigem tavaline nähtus väikeettevõtjate puhul. Alguses arvasin, et ainult mina tunnen nii, aga mida aeg edasi, seda rohkem kuulen teiste sarnaseid kogemusi. Endaga on vaja väga palju vaielda ja samal ajal tuleb endale kindlaks jääda. Hästi palju energiat ja motivatsiooni annab positiivne tagasiside. Eriti hetkedel, kus ma parajasti vaidlen endaga, kas ikka teen õiget asja või peaksin millegi muuga tegelema.

Nii et raskematel hetkedel annab just positiivne tagasiside jõudu ja usku, et edasi minna?

Just, positiivne tagasiside klientidelt, tuttavatelt, sõpradelt ja perelt. Aitab ka see, kui pisut puhkan. Võtan aja maha ja saan pea jälle selgeks.

Mida soovitaksid neile, kes tahaks samuti ettevõtlusega alustada? Mida tasuks meeles pidada, millega arvestada?

Ideaalset aega alustamiseks ei ole. Tuleb lihtsalt väikeste sammudega pihta hakata. Arvestada tasuks sellega, et iga hea asi võtab aega. Peab olema kannatlik ja julgema vigu teha, sest alguses ei saagi kõike kohe teada ja õigesti teha.

“Tõrvanina ranna liivariba jääb iga aastaga aina väiksemaks. Iga kord kui seal käin on jälle uued puud ranna äärest ümber kukkunud. Loodus on muutumises,” mõtiskleb Gerda.

Kui suurt rõhku sa ise kodusisustusele paned?

Mõtlen oma kodu sisustamisel läbi iga väikse detaili.

Kust sa inspiratsiooni hangid ja kuidas end uute trendidega kursis hoiad?

Nii nagu tänapäeval ikka, tuleb palju inspiratsiooni sotsiaalmeediast. Samas väga palju inspiratsiooni annab ka loodus. Eriti meeldib mulle põhjamaine liivarand oma heledate ja tumedate toonide koosluses. See on nii ilus, kui heledal liival on juhuslikult mõni tume kivi või puuoks. Just looduse juhuslik loomulik ilu on see, mis inspireerib. Tahaksin seda kuidagi ka kodu sisustades jäljendada.

Millal sa viimati südamest naersid?

Täna. (22. juuni 2022 – toim)

Gerda elab oma perega Jüris, tal on kaheaastane poeg ning teine poeg sünnib selle aasta augustis. Varem töötas ta finantsalal. Lapsehoolduspuhkuse järel ei välista ta palgatööle naasmist, ent sisimas loodab, et saab ettevõtlusega jätkata, et rohkem laste kõrval olla. Ta on õppinud EBSis ärijuhtimist ja teenuse disaini.

Share your thoughts