Noored ehtemeistrid: meie missioon on tuua loodust inimestele lähemale
Tallinna Kuristiku gümnaasiumi õpilased Jessica Carita Tepper (18), Romy Nõulik (19) ja Maria-Lisett Allak (18) veavad õpilasfirmat Homme, et läbi ehete anda edasi Eestimaa looduse ilu.
***
Te teete väga omanäolisi ehteid. Kuidas te tulite ideele siduda loodus ja ehted?
Õpilasfirma ideed välja nuputades oli meie eesmärk luua midagi, mis oleks korduvkasutatav, toodetud taaskasutatud materjalidest ja loodussõbralik. Kõigepealt tulime ideele, et võiks kasutada ajupuitu (randa uhutud puit – toim) ja mereklaasi, sest need olid meie jaoks kõige huvitavamad loodusest leitavad materjalid. Alles seejärel mõtlesime teha ehteid. Looduse ja ehete sidumine oli kuidagi loomulik asjade kulg. Üks põhjus oli ka see, et me kõik kolmekesi kanname ehteid ning läbi nende saame ellu viia oma missiooni – tuua loodust inimestele lähemale. Need ehted representeerivad meie jaoks Eestimaa looduse ilu ning seda me soovimegi inimestele rohkem näidata.
Milliseid materjale te oma loomingus veel kasutate?
Lisaks ajupuidule ja mere lihvitud klaasile oleme kasutanud ka muid rannaleide, nagu näiteks jäätisepulki, luutükke, sulgi. Kasutame neid materjale, sest meie peamised korjamispaigad on Eestimaa rannad. Leiame, et looduslikud materjalid on kõige kaunimad.
Millises rannas te viimati käisite ja mida põnevat leidsite?
Viimati seiklesime tiimiga Tilgu rannas. Leidsime huvitavaid ajupuidu-kujukesi, kive ja pisemaid klaasikilde. Tegelikult on kõik leiud olnud siiani huvitavad, sest iga tükike ja killuke on täiesti kordumatu ja omamoodi. Lisaks sai Tilgul nautida värsket õhku, rahu linnakärast ja eelkõige ikka imekaunist loodust.
Ehteid valmistatakse palju ja selles vallas on üsna raske silma paista. Teil aga läheb päris hästi. Kas inimesi kõnetab teie missioon edendada keskkonnasõbralikku mõtteviisi?
Ehteid valmistatakse tõepoolest palju, kuid leiame, et meil ei ole raske teistest eristuda. Meie materjalid tagavad selle, et ehe ei jää märkamatuks. Teisalt eristab meid teistest missioon – edendada keskkonnasõbralikkust ja juhatada inimesed loodusesse. Läbi oma ehete näitame Eestimaa looduse ilu, mis süvendab soovi loodust hoida. On näha, et see läheb paljudele hinge.
Läbi oma ehete näitame Eestimaa looduse ilu, mis süvendab soovi loodust hoida.
Oleme ikka ja jälle rääkinud üht armsat ja heasüdamlikku lugu ühest Tallinna Ülikooli naisprofessorist, kes ostis meilt jõulude eel terve kollektsiooni (kollektsioonis on viis ehet – toim) ja ütles, et kingib kõik need oma sõbrannadele. Lisaks palus ta kõigil ära käia ehtega kaasas oleval kaardil toodud punktis ja teha oma retkest pilti.
See on ehe näide sellest, et meie missioon on korda läinud. Näeme, kuidas aina rohkem inimesi leiab tee loodusesse.
Teete ka tellimustöid. Milliste soovidega on teie poole pöördutud?
Tegime eritellimuse meie oma kooli 35. juubeliks. Kool soovis kinkida ligi kahekümnele staažikamale õpetajale ühe ainulaadse ja kordumatu ehte. Tellimus erines selle poolest, et ehetele sooviti lisada hõberipatseid. Tagasiside õpetajatelt oli väga südantsoojendav ja julgustav.
Kas ja kuidas on praegune kriisiolukord teie loomingut mõjutanud?
Võiks öelda, et kriisiolukord on mõjutanud eelkõige meie loomingu valmimise kiirust. Ei ole olnud tüüpilist kooliskäimise väsimust, peaaegu et kõigeks jagub aega. Aega selleks, et käia looduses inspiratsiooni saamas, materjali korjamas. On aega, et kõik detailideni läbi mõelda. Absoluutselt ei ole pinget millegi tegemiseks ja see on mõnus, ausalt! Seni oleme jõudnud luua juba kolm uut ehtekollektsiooni – “Loodusand”, “Uduloor” ja “Õnnetükk”.
Eriolukorra tõttu kannatab siiski meie müügitegevus, kuna põhilise tulu saame laatadelt, mida praegu ei toimu.